Google indexleme Mantığı Nedir? Hızlı indexlemenin Önemi

Google indexleme Mantığı google üstünden arama yapıldığı zaman, milyonlarca web siteden toplanmış olan bilgiler işlenip düzenlenir ve dizin sistemi sayesinde kullanıcılara sunulur.

Normalde Google botları arama yapmadan önce web sitelerde yer alan alakalı bilgileri toplamaktadır ve belirli kriterlere göre düzenlemektedir. İşte bu durum Google web siteleri nasıl indexler soruna cevap verdiği gibi Google indexleme mantığını da kısmen bizlere açıklamadır.

İyi SERP (Search Engine Results Page (arama motoru sonuç sayfası)) değerlerine sahip web siteler oluşturabilmek için kesinlikle arama motorlarının indeksleme mantığının bilinmesi oldukça önemlidir. Bu makalede sizlere Google indexleme mantığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Google indexleme mantığı çok derece basit görünse de aslında uygulamanın altında bir çok olay gerçekleşmektedir. Yazdıklarınız indexlenmediyse yer almanız mümkün değildir. Bu nedenle kesinlikle indexleme şansa bırakılmamalı ve de arama motorunun web sitemizi okumasını manuel olarak sağlamalıyız.

Web sitelerinizi Google’ın kusursuz bir şekilde indexlemesi için atabileceğiniz çeşitli adımlar bulunmaktadır. Bu makalede indexlemenin kısa süre içerisinde ve kusursuz bir şekilde gerçekleşebilmesi için atmanız gereken çeşitli adımlardan da bahsedeceğiz.

Ayrıca bu makale sayesinde sıralamalarınızı nasıl kontrol edeceğinizi de büyük ölçüde öğreneceksiniz.

Web Sitelerin Hızlı İndexlenmesi Önemli Midir?

 

Hızlı indexleme, Google indexleme, Google indexleme Mantığı,

Arama motoru örümcekleri her ne kadar yeni bilgilere ulaşmak için sürekli olarak web siteleri tarıyor olsa da, yeni makalelerinize ulaşmaları zaman alabilir. Özellikle sık içerik girmeyen web sitelere örümceklerin gelip yeni makaleleri indexlemesi haftaları alabiliyor.

Yeni içeriklerin serp sonuçlarında geç yer alması işletmelerin dijital platformda geç görünmesine neden olabilmekte. Bu da dijital pazarlama gelirlerinin düşmesi anlamına gelmektedir.

Elbette arama motoru dışında yer alan kaynaklardan da web sitelere trafik çekmek mümkündür fakat yapılan incelemelere göre web sitelere gelen trafiğin yaklaşık olarak %63’lük kısmının arama motorları üstünden geldiği tespit edilmiştir.

Hızlı indexleme Google indexleme Mantığı Nedir?

Google dizininde sıralama almanız ve trafik çekmeniz için içeriklerinizin indexlenmesi gerekmektedir. Sayfalarınız ne kadar hızlı bir şekilde indexlenirse o kadar üst sıralara çıkmanız mümkün olmaktadır.

Yazılan yeni içeriklerin sadece %5.7’lik kısmı ilk 10 içerisinde sıralama alır. Bununun etkisinden dolayı her zaman ilgili alanda yazılan içerikleri ilk üreten firma olmak önemlidir. Bu sayede kalıcı sıralamalar alınabilir ve bu kalıcılık daimi olarak sağlanabilir.

Google üstünde iyi sıralamalar almak elbette sadece içerikleri yeni yazmak ve ilk index alan web site olmaktan kaynaklanan bir durum değildir. Sıralamaların tam oturması ortalama olarak 1 yıl sürer. Bu 1 yıl içerisinde en kaliteli olan içerikler belirlenir ve daha iyi içerikler üretilene kadar serp sonuçlarında en üstlerde yer almaya devam eder. Burada konuya bakıldığında kalıcı olabilmek için ilgili alanda makaleyi ilk üreten ve en kaliteli şekilde üreten kişi olmanın önemli olduğunu söyleyebilmekteyiz.

Yazılan makale ilk yazılan makale olsa da daha iyi makaleler kaleme alan web sitelere de zaman içerisinde şans tanınmaktadır. Eğer şans tanınma evresinde kaliteli içerik üretimine devam edilirse ilgili web siteler ilk yazılan makaleleri de geçerek baş sırada yer almaya başlayabilir.

Makaleyi ilk yazan işletme olmak sadece yarışa en erken başlayan işletme olma anlamına gelir. Yarışa erken katılan olmak zaman içerisinde içeriklerinizi geliştirmeye imkan tanır. Bu da serp sonuçlarında en iddialı işletme haline gelmenizi sağlar. Tüm bu etkilerinden dolayı hızlı index almak büyük derecede önemlidir.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum